fbpx

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, bütün canlı hücreler gibi saç köklerinin de ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve minerallerin saç kökünün bulunduğu deriye enjekte edilmesidir. Mezoterapi yoluyla yapılmaya çalışılan takviye, saç tellerinin daha sağlıklı ve canlı yapıda olmaları içindir ve her ne nedenle olursa olsun dökülmelerini önlemek amacıyla doğrudan saçlı deriye uygulanır. Saç köklerinde kan dolaşımı arttırılıp saç kökleri aktif hale getirilir.

Mezoterapi, cildin orta tabakasına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi ise, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin (mineral, protein vs) saçlı deri içine çok ince iğnelerle enjekte edilmesidir.

Saç Mezoterapisi, dökülme olan bölgede deri altına çeşitli vitamin, mineraller ile bir takım saç çıkarıcı ilaçların verildiği bir yöntemdir.

Saçın ihtiyacına göre haftada bir veya iki seans uygulanabilmektedir. 6 ila 10 seans sonrasında saçlardaki dökülme durmuş olur. Bu yöntem hem erkeklere hem kadınlara uygulanmaktadır.

Androjenik alopesi mezoterapinin “klasik ve iyi bilinen” bir endikasyonudur. Mezoterapi dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için ek bir yöntemdir.

Mezoterapi, yararlı ürünleri doğrudan ilgili dokuların etrafına veren bir tıbbi tekniktir. Ufak dozlar halinde deri içine enjeksiyonlar yapılır. Deri içine yapılan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar.

Seansların şekli ve sıklığı

Seansların şekli ve sıklığı cildin yapısına, kişinin yaşına, saç dökülmesinin derecesine bağlı olmakla birlikte, mezoterapinin genel prensibine uyulmalıdır; “Az, seyrek ve en uygun yere”. İlk ay 3 veya 4 seans, ikinci ay 15 günde 1 seans, üçüncü ay 15 günde 1 seans, ayda 1 seans idame tedavi ile paket programlar kişiye özel hazırlanmaktadır.

Saç mezoterapisi yöntemi haftada 1 kez 5-10 seans uygulanır. Saç mezoterapisi daha sonra idame tedavisi şeklinde daha seyrek uygulanır..
Sahıslar ne kadar genç ise sonuçlar o kadar başarılı olmaktadır.

Erkeklerde minoksidil, kadinlarda hormon tedavisinin ek olarak yapılması unutulmamalıdır. Anksiyete veya distoni mezoterapisi de tedaviye gereken vakalarda eklenmelidir.

Kadınların %30-40′ı , 30′lu yaşlardan sonra saçların incelmesi, cansızlaşması ve seyrelmesi ile saç dökülmesi şikayetiyle yakınır. Erkeklerde genetik kökenli saç dökülmesi şikayeti %70′lere ulaşır. Saç mezoterapisi yöntemi ile saçlı deri içine enjekte edilen vitamin, mineral ve ilaçlar (biotin, pantotenik asit, minoksidil, çinko, aminoasitler, vitaminler vb.) saç gelişimini arttırarak iyileşme sağladığı gösterilmiştir.

Saç mezoterapisi, saç dökülme tipine göre başka tedavilerle kombine edilebilir.