fbpx

Saç PRP

PRP (Platelet Rich Plazma) Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde özel bir mezoterapi yöntemi ile uygulanmasıdır. İşlem için kişinin kendi kanı kullanılmaktadır. Yaklaşık 10 cc kan alınarak santrifüje edilip kırmızı hücrelerinden arındırılır. Elde edilen materyal birkaç işlem basamağından sonra plateletleri yönünden zengin (PRP) ve fakir (PPP) olarak tekrar ayrıştırılır. PRP materyali tedavi edilmek istenen hasarlı bölgeye napaj yöntemi uygulanarak verilir. PPP materyali ise PRP kadar zengin olmasa da ziyan edilmez ve farklı bölgelere serum şeklinde kullanılır. PRP Amerika Besin Dairesi FDA’nın onay belgesini almıştır.

PRP TEDAVİSİ NASIL FAYDA SAĞLAR ?

Plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve doku onarımında başrol oynarlar. Bir yaralanma durumunda plateletler yara bölgesinde toplanır ve başta growth faktör olmak üzere iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesini sağlarlar. Birkaç hafta içinde doku onarımı tamamlanır ve yara bölgesi iyileşir. Plateletlerin bu özelliğinden cilt ve saçlı deri tedavilerinde yararlanmaktayız. Kişinin kendi kan ürünlerinin kullanılması yöntemin en önemli avantajıdır. Çünkü bu sayede alerji riski ortadan tamamen kalkmış olur.

PRP TEDAVİSİNİN KULLANILDIĞI DURUMLAR NELERDİR?

Anti-Aging Cilt Tedavileri : Gevşek ve sarkmış dokuların toparlanması ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Bu amaçla diğer tedavilerle kombine edilmiş bir program içinde de yer alabilir.

Vucut Çatlaklarının Tedavisi : Doku onarıcı etkisi ile cilt çatlaklarında ayrışmış dokularda yaptığı aktivasyonla yeni bağ dokusu oluşumu gerçekleştirerek tedaviye yardımcı olur. Çatlakların tedavisi herzaman birkaç sistemin kullanılması ile olur. Diğer yöntemlerle birleştirilmesi daha güzel sonuçlar yaratır.

Leke Tedavileri : Özellikle güneşin hasar bıraktığı ciltlerde savunma amaçlı gelişen lekelerin tedavisinde cilt dokusunun gördüğü zararlar onarıldığı için çok etkili bir tedavidir.

Akne İzleri ve Yara İzleri : Burada da PRP’nin diğer yöntemlerle kombine edilerek kullanılması daha doğru olacaktır. İzler hekim tarafından konsülte edildikten sonra en uygun ve doğru kombine tedavi planlanıp uygulanmalıdır.

Saç Dökülmesi : Bu tedaviile zayıflamış saç kökleri yeniden aktif hale geçer daha canlı, parlak ve güçlü saçlar üretmeye başlar, dökülme normal sınırlara döner.

Diğer Kullanım Alanları : Spor hekimliği, ve Bazı dejeneratif hastalıkların tedavilerinde de kullanılmaktadır.

PRP SEANS ARALIKLARI NE KADARDIR ? KAÇ SEANS UYGULANIR ?

Anti-aging amaçlı uygulamalarda önerilen seans sayısı yaş ve cildin hasar
derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak 3 ila 6 seans uygulanmaktadır. Seans aralıkları başlangıçta 3  hafta daha sonra 4 hafta olarak tercih edilir. Kişinin yaşıyla bağlantılı olarak idame tedavisinin 6 – 12 ayda 1 veya 2 seans şeklinde yapılması uygundur.

HANGİ UYGULAMALARLA BİRLEŞTİRİLEBİLİR ?

PRP seansları arasında vitaminli mezoterapi veya lazer uygulamaları
ile program zenginleştirilebilir. Böyle bir durumda PRP seans sayısı daha
az olabilir ve memnun edici sonuçlar kişiye özel hazırlanmış tedavi programlarıyla sağlanır.

PRP KİMLERE UYGULANMAZ ?

Bu tedavi kanama ya da pıhtılaşma bozukluğu olanlara, kan sulandırıcı
ilaç kullananlara, akut ve kronik enfeksiyon durumunda, karaciğer hastalığında, kanser hastalarında ve gebelerde uygulanmaz