Saç Dökülmesi - Kolan Hair - Kolan Saç Ekim Merkezi

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, saç köklerinin zayıflaması veya hasar görmesi sonucunda saç tellerinin normalden daha fazla dökülmesidir. Sağlıklı bir insanın günlük olarak ortalama 50 ila 100 tel saç döktüğü bilinmektedir. Ancak bu miktar artarsa ve yerine yeni saç teli çıkmazsa dökülme sorunu ortaya çıkar.

Saç dökülmesi, erkek tipi dökülme, genetik dökülme ve androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tipi saç dökülme) aynı şeyi tarif etmekte kullanılan terimlerdir. Erkeklerde saçlar genel olarak önden ve tepeden dökülür. Ancak belirli durumlarda arka ve yan kısımlarda kalır. Kadınlarda ise saç kaybı genelde kalıtımsaldır ve saçlar dağınık bir şekilde dökülür.

Androgenetik alopesi teşhisi erkeklerde oldukça belirgindir. Bu durum genelde saç dökülme dağılımına bağlı olarak ve saçların seyrekleştiği bölgedeki azalan saçları inceleyerek kolaylıkla teşhis edilebiliyor. Minyatürizasyon olarak adlandırılan durum saç çapında ve saçın uzamasında sorun haline gelmesidir. ‘’Dansitometre’’ denilen alet ile ölçülebilir. 

Minyatürizasyon sadece genetik olarak oluşan saç dökülmelerinde görülür. Kalıtımsal erkek tipi saç dökülmesi, ailedeki ve diğer akrabalarda rastlanan saç dökülmesini teşhiste yardımcı olur. Her zaman diğer aile bireylerinde saç dökülme hikâyesine rastlanmayabiliyor. Kadınlarda kalıtsal saç dökülmesinin teşhis ettirici özel bir görünümü yoktur.

Kadınlarda altta yatan çeşitli medikal hastalıklar kalıtsal saç dökülmesine benzer bir dökülme şekli oluşturabilir. Kadınlarda; hamilelik, jinekolojik problemler, doğum kontrol hapları, tiroid hastalığı gibi kalıtsal olmayan birçok nedenle kaynaklanabilen dökülme ile karşı karşıya kalınabilir.