fbpx

Saç Dökülmesi

Kellik, erkek tipi saç dökülmesi, genetik dökülme, androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülme) aynı şeyi tarif etmekte kullanılan terimlerdir, erkeklerde saçlar genelde önden ve tepeden dökülür ama arka ve yan kısımlarda kalır. Kadınlarda ise saç dökülmesi de genelde kalıtımsaldır ve saçlar genelde dağınık şekilde dökülür.

Androgenetik alopesi teşhisi erkeklerde çok belirgindir. Bu durum genelde saç dökülme dağılımına bakılarak ve saçların seyrekleştiği bölgedeki azalan saçları inceleyerek kolaylıkla teşhis edilebilir. Miniyatürizasyon olarak adlandırılan durum saç çapında ve uzamasındaki azalma olup, ‘’Dansitometre’’ denilen alet ile ölçülebilir. Miniyatürizasyon sadece genetik olarak oluşan saç dökülmelerinde görülür. Kalıtımsal erkek tipi saç dökülmesinde ailedeki diğer akrabalardaki dökülmede ayrıca teşhiste yardımcı olur. Fakat her zaman diğer aile bireğlerinde saç dökülme hikâyesine rastlanmayabilir. Kadınlarda kalıtımsal saç dökümesinin teşhis ettirici özel bir görünümü yoktur.

Bu nedenle sebebin sadece muayane ile söylenmesi mümkün değildir. Kısaca kadınlarda altta yatan çeşitli medikal hastalıklar kalıtımsal saç dökülmesine benzer bir dökülme şekli oluşturabilir. Kadınlarda; hamilelik, jinekolik problemler, doğum kontrol hapları, tiroid hastalığı gibi kalıtımsal olmayan birçok nedenle kaynaklanabilen saç dökülmesi kalıtımsal tipte görüleni taklid edebilir.